1. Anasayfa
 2. Bilgisayar

Google Chrome Hızlandırma Rehberi

Google Chrome Hızlandırma Rehberi
0

Google Chrome, sahip olabileceğiniz en hızlı tarayıcılardan biridir, Google Chrome hızlandırma, Google Chrome hızlandırmayı nasıl yapacağınızı bilmezseniz, tarayıcınızı tam performans şekilde kullanamayabilirsiniz. ancak her zaman böyle görünmeyebilir. Tarayıcınız son zamanlarda yavaş davranıyorsa, uzantı ekleyerek veya kaldırarak, Chrome Temizleme Aracı’nı kullanarak ve daha fazlasını yaparak hızlandırabilirsiniz. İşte Google Chrome’u hızlandırmanın ve tam potansiyelini ortaya çıkarmanın birkaç yolu. Google Chrome hızlandırma rehberi.

İlk Adım: İnternet Hızınızı Test Edin

Tarayıcınızın yavaşladığını fark ettiyseniz yapacağınız ilk işlem, Google Chrome hızlandırma rehberinin ilk adımı olan hız testi kontrolü yapmak olacaktır. internet bağlantınız yavaş olabilir. Google Chrome’da herhangi bir değişiklik yapmadan önce, internet bağlantınızın şu anda ne kadar hızlı olduğunu görmek için bilgisayarınızda hızlı bir hız testi yaparak başlayabilirsiniz.

Bulunduğunuz bölgede bir yavaşlama yaşıyor olabilirsiniz veya internet sağlayıcınız bağlantınızı engelliyor olabilir. İnternet hızınızı test etmek için Netflix’in oluşturmuş olduğu hız testi sayfasına giderek hız testinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Chrome’u En Son Sürüme Güncelleyin

Chrome’u hızlandırmanın en kolay yollarından biri, onu güncel tutmaktır. Google, Chrome’u altı haftada bir güncelleme yapıyor. Her güncelleme güvenlik düzeltmeleri, yeni özellikler ve performans iyileştirmeleri ile birlikte geliyor. Bu nedenle, tarayıcınızı güncellemek Chrome’u hızlandırabilecek en önemli etkenlerdendir..

Chrome arka planda otomatik olarak güncellenebiliyor, bu nedenle tarayıcınız zaten en son sürümde olabilir. Ancak tarayıcıyı her zaman manuel olarak güncelleyebilirsiniz.

Chrome’u güncellemenin en hızlı yolu, adres çubuğuna chrome://settings/help yazıp klavyenizde Enter tuşuna basmaktır. Ardından güncellemenin bitmesini bekleyin ve Yeniden Başlat‘ı tıklayın.

Sekmeleri Kapatın veya Sekme Yönetim Uzantısı Kullanın

Aynı anda çok sayıda sekmenin açılmasını seven biriyseniz, bu Chrome’un yavaşlamasına sebep olduğunu da bilmelisiniz. Google Chrome hızlandırma yöntemlerinde sekme yönetimin önemli bir yeri var. Her yeni sekme açtığınızda, küçük bir bellek kullanır, bu da çok sayıda açık sekmeye sahip olmak bilgisayarınızı yavaşlatacağı anlamına gelir.

Basit çözüm, ihtiyacınız olmayan sekmeleri kapatmaktır. Ancak tüm sekmelerinizi kapatmak istemiyorsanız, tarayıcınızı bu kadar yavaşlatmalarını önleyecek bazı harika uzantılar var. Gelin hep beraber onlara bakalım.

Sekmelerinizi yönetmek için kullanabileceğiniz en iyi uzantılardan bazıları şunlardır:

 • The Great Suspender – Bu uzantı, kullanmadığınız sekmeleri askıya alarak Chrome’u hızlandırır. Belirli bir süre sonra görüntülenmeyen sekmeler eklenti sayesinde uyku moduna geçer. Sekmeye tıkladığınızda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 • Toby for Chrome – Bu uzantı, sekmelerinizi kaydetmenize olanak tanır, böylece onlara daha sonra erişebilirsiniz. Tüm bir oturumu kaydedebilir ve tek bir tıklamayla yeniden açabilirsiniz.
 • Tab Snooze – Bu uzantı, sekmeleri kapatmanıza ve daha sonra açılacak şekilde planlamanıza olanak tanır. Bu şekilde, bir sekmeyi kapatabilir ve ihtiyacınız olduğunda yeniden görünmesini sağlayabilirsiniz. Bir sekme açıldığında, kaldığınız yerden devam etmek için tıklayabileceğiniz bir bildirim alırsınız.

Önbelleği temizleyerek Chrome’un performansının hızlandırılmasına da yardımcı olabilirsiniz. Daha fazlasını öğrenmek için Chrome’da önbelleğin nasıl temizleneceğine ilişkin kılavuzumuza göz atın.

Gereksiz Uzantıları Kaldır

Bazı uzantılar Chrome’u hızlandırmaya yardımcı olabilirken, aynı anda çok sayıda uzantı yüklemek tarayıcınızı yavaşlatabilir de. Uzantılar çok fazla yer kaplar, bu nedenle kullanmadığınız uzantıları kaldırmak çok iyi bir fikir olabilir.

Tarayıcınızın adres çubuğuna chrome:extensions yazarak hangi uzantıları yüklediğinizi görebilirsiniz. Kullanmadığınız herhangi bir uzantı görürseniz, bunu kapatmak için Kaldır düğmesine veya sağ köşedeki kaydırıcıya tıklayabilirsiniz.

Google Chrome Görev Yöneticisi

Google Chrome Görev Yönetici nedir? nasıl açılır? Ayrıca klavyenizde Shift + Esc tuşlarına basarak hangi uzantıların en fazla belleği kullandığını görebilirsiniz. Bu, Chrome çalışırken her bir web sayfasının, uzantının ve Google işleminin ne kadar bellek kullandığını görmenizi sağlayan Google Chrome’un Görev Yöneticisini açar.

Belirli bir işlemin çok fazla bellek kullandığını fark ederseniz, pencerenin sağ alt köşesindeki İşlemi sonlandır düğmesine tıklayarak işlemi durdurabilirsiniz. İstenmeyen öğeleri kaldırarak önemli Google Chrome hızlandırma ilerlemesi kaydedebilirsiniz

Chrome Temizleme Aracını Çalıştırma

Bilgisayarınızda Google Chrome’un performansını etkileyebilecek bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için Chrome Temizleme Aracı’nı kullanabilirsiniz. Bu özellik, araç çubukları ve virüsten koruma yazılımınızın yakalayamayacağı otomatik olarak yüklenen diğer uzantılar gibi olası istenmeyen programları (PUP’lar) algılayabilir.

Not: Bu program yalnızca bir Windows bilgisayarında çalışır.

Chrome Temizleme Aracı’nı şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

 1. Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesini tıklayın.
 2. Ardından Ayarlar’ı tıklayın .
 3. Ardından, Sıfırla ve Temizle’ye tıklayın.
 4. Ardından Bilgisayarı temizleme öğesini tıklayın.
 5. Ardından, Bul’u tıklayın .
 6. Chrome, sisteminizi bir süre tarayacak ve zararlı yazılımlar ile ilgili bir sonuç çıkar ise size gösterecektir.

Chrome Bayraklarını Etkinleştirme

Google Chrome bayrakları, Google Chrome bayrakları nedir? göz atma deneyiminizi özelleştirmenize olanak tanıyan bir dizi komuttur. Chrome’u hızlandırmak için etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz birçok farklı işaret vardır.

Google Chrome bayraklarına erişmek için tarayıcının adres çubuğuna chrome://flags yazmanız yeterlidir. Ardından, Google Chrome bayraklarını bulmak için pencerenin üst kısmındaki arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Ardından, bunları etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için sağdaki açılır menüyü tıklayabilirsiniz.

Chrome’un Sayfaları Önceden Yüklemesine İzin Verin

Chrome, açma olasılığınız olan sayfaları seçerek önceden yükleyerek tarayıcının web sayfalarını daha hızlı açmasını sağlayan bir özelliğe sahiptir. Bu, görüntülediğiniz sayfadaki her bağlantıya bakarak ve muhtemelen hangi bağlantıları tıklayacağınızı tahmin ederek çalışır ve ardından Google Chrome, siz bağlantıları gerçekten tıklamadan önce sayfaları önceden yükler.

Bilgisayarınızda aşağıdakileri yapın:

 1. Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesini tıklayın.
 2. Ardından Ayarlara tıklayın.
 3. Ardından Gizlilik ve güvenlik‘e tıklayın .
 4. Ardından, Gizlilik ve Güvenlik sayfasından Çerezler ve Diğer Site Verilerine tıklayın.
 5. Ardından, Daha hızlı göz atmak ve arama yapmak için sayfaları önceden yükle seçeneğini açın

Bu sayfaya tarayıcınızın adres çubuğuna chrome://settings/privacy yazarak da erişebilirsiniz.

Chrome’u Varsayılan Ayarlara Sıfırla

Önceki yöntemlerden hiçbiri Chrome’u hızlandırmaya yardımcı olmadıysa, tarayıcınızı varsayılan ayarlarına sıfırlamak isteyebilirsiniz. Bu, tüm uygulamaları ve uzantıları kaldırmak ve tüm ayarları varsayılan durumlarına geri yüklemek anlamına gelir. Bu size başlamak için temiz bir sayfa açacaktır.

Chrome’u varsayılan ayarlara nasıl sıfırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesini tıklayın.
 2. Ardından Ayarlara tıklayın .
 3. Sol köşeden Sıfırla ve Temizle’ye tıklayın. 
 4. Ardından Ayarları orijinal varsayılan değerlerine geri yükleyine tıklayın .
 5. Açılan pencereden Ayarları sıfırlaya tıklayın .
5/5 - (1 oy)
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir